Beşir TUTUŞ (Tutuşlar mensucat onursal başkanı)
Tutuşlar tekstil

Sanayici ve işadamı Beşir TUTUŞ’un kısa özgeçmişidir.

22,03,1956 Hasankeyf kalesinde doğdum.1963 yılında Hasankeyf İlkokulunda okula başladım.1968 yılında ilkokulu bitirdim. Ticarete çok hevesli olduğum için daha ilkokul yıllarımda okul harçlığımı çıkarmak için teneffüs aralarında köylülerin pazara getirdiği yumurtaları alıp satıyordum.Hasankeyf’te o yıllarda ortaokul ve lise olmadığı için eğitimime devam edemedim ve böylece babamın yanında ticarete başladım. Rahmetli babam Cemil Tutuş o tarihlerde Hasankeyf’te manifaturacı dükkanı çalıştırıyordu. Yaz aylarında babamla birlikte Hasankeyf’in civar köylülerine kumaş satıyorduk . Evden uzakta 15 gün köylerde kumaş satarak dolaşırdık. 17 yaşımdan sonra köylere kumaş satmaya kendim gitmeye başladım fakat ben zayıf ve güçsüz olduğum için yanıma güçlü yardımcı alıyordum. Bu şekilde 2 katırla köylülere kumaş satıyorduk. 19 yaşıma kadar 2 yıl böyle devam ettim.

1975 yılında Babam bana o zamanki değerle 10.000.- Lira ( sermaye ) verdi ve ben bu parayla kendime bakkaliye dükkanı açtım. Dükkanı 1 yıl çalıştırdım ve o bir yıl içinde evin tüm gıda ihtiyacını karşılamama rağmen babamın verdiği sermayeyi 2 katına çıkardım. Babam o yıl içinde vefat etti. Ben ağabeyim ve kardeşimle işime devam ettim. 1976 yılında ikinci devrede askere gittim ve bakkaliyeyi kapatmak zorunda kaldım. İki buçuk ay erken terhisten yararlanarak askerliğimi bitirdim.

Askerliğimi bitirdikten sonra 1978 yılında ailece Batman’a göç ettik. O yılın başında Batman Şen İş Hanında bir manifatura dükkanı kiraladım ve perakende ile başladım. Kumaşı Diyarbakır’dan toptancılardan temin ediyordum.1980 yılında kumaş almak için İstanbul’a gittim ve değişik fantezi kumaşlar getirdim. O yıllarda şehir içinde üç tekerlekli, tabla üzerinde satış yapan seyyar satıcılar vardı . Bu satıcılar benim getirdiğim fantezi kumaşları beğenip toptan satın almak istiyorlardı . Ben de onlara toptan satış yapmaya başladım . Bana toptan iş yapmak daha cazip gelmeye başlamıştı. Ben de kumaş getirmek için sürekli İstanbul’a gidip gelmeye başladım. Bu şekilde hem perakende hem de toptan satış yapıyordum.

Toptancılık işi güzel gitmeye başlayınca toptancıların merkezi olan Diyarbakır’a gitme fikri oluşmaya başladı. 1982 yılında Batman’daki dükkanı bir meslektaşımıza devrederek Diyarbakır Balıkçılar Başında merkezi yerde dükkan kiraladım ve manifatura toptancılığına başladım.Toptan satacağımız kumaşı İstanbul , Denizli , Bursa’daki imalatçılardan temin etmeye başladım.Çok zorluklar çektik. İş büyümeye başlamış olay eğitimimi aşmaya başlamıştı. Küçük perakende ve toptan işten büyük toptancılığa geçmiştim. Civar Bölge , Şehir , kaza ve nahiyelere mal sattım. O zamanlar büyüme ve ilerleme hırsım var işimde başarılı olduğumu gördükçe ,neden imalatçı olmayayım diye düşündüm.

1987 yılı sonunda Diyarbakır’daki toptancı dükkanımı devrederek Bursa’ya gitmeye karar verdim. 1988 yılında Bursa Cumhuriyet Caddesi Doruk İş Hanında dükkan kiralayarak mesleğimi icra etmeye , imalatçılığa başladım. Dokuma makinelerinden anlamadığım için dokumayı takip etmek üzere bir adamla anlaştım. Böylece fantezi kumaş imalatına başladık. İşlerim iyi gidiyordu.

1992 yılında bir emlakçı arkadaş aradı. Bana arsa göstermek istediğini söyledi. Gösterdiği arsa bölgesi için gelecek yıllarda sanayi ye açılacak söylentileri vardı. Emlakçının gösterdiği 14 dönümlük arsayı 1 milyara aldım. 1993 yılında aynı emlakçıya arsanın değerini sorduğumda üçbuçuk milyar eder diye söyledi.Bir yıl içinde bu kadar değerlenmesi benim ilgimi çekmişti. Arsa yatırımı bana çok karlı gelmişti. Bu nedenle ticaretten elde ettiğim karı geleceğe yönelik arsa yatırımı olarak kullanmaya başladım.

Çeşitli boya baskı fabrikalarında fason boya , baskı çalışıyordum.1994 yılında bir fabrika yapma fikri kendimde oluştu. Daha önce de fason çalıştığım bazı fabrika müdürleri ile irtibata geçerek fabrikalar hakkında bilgi alıyordum. Bu konuda bilgi sahibi olmuştum. 1995 yılında Kestel / Barakfakih Sanayi bölgesinde fabrika arsasını aldım. Aynı yılda proje oluşturup inşaata başladım. Daha evvel yatırım için aldığım arsalar değerlenmişti. Tarlalar arsaya dönüştü. Bunları satarak fabrika inşaatı için kaynak oluşturdum. Üretim makinelerinin bir kısmını Bursa’da yaptırdım bir kısmını da Hollanda ve İtalya’dan ithal ettim.

1997 yılında fabrika binası ve makineleri tamamlayıp üretime başladım. Faaliyete başlamamla birlikte tekstil krizi de başladı . Fason çalışmayıp kendi ürettiğim malı sattığımız için zaten yurtiçinde pazarım vardı. Kriz sebebiyle yurtdışında pazar aramaya başladım. Şu anda yurtdışı işimiz de sürmektedir.

Fabrika inşaatından dolayı Hasankeyf’e gitmeye 6 yıl ara vermiştim. Daha sonra Hasankeyf’e gittiğimde Kaymakamı ziyaret ettim. Kaymakama Hasankeyf’in durumunu sordum ve kendisi bana İlçede lise olmadığını ve öğrencilerin fakir olmalarından dolayı Batman’a gidip gelemediklerini anlattı. Kendim zamanında okul olmadığından dolayı okula gidememiştim ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşayarak bildiğimden o anda bir lise yaptırmaya karar verdim.

Allah bana nasip etti Hasankeyf’e bir lise yaptırdım çok huzurlu ve mutluyum.2000 yılında işler o kadar güzel gitti ki şirketimiz, Bursa’da kurumlar vergisi mükellefleri arasında 39. oldu. Bursa gibi bir sanayi ve ticaret merkezinde kurumlar vergisinde 39. olmuştuk.

2011 Yılına kadar kardeşlerle olan, ticaret ve sanayicilik işlerimizi beraber sürdürdük. Kurumsallaşamadığımız için ayrılmaya karar verdik. Ondan sonra oğullarım Ercan TUTUŞ ve Cemil TUTUŞ ile bir şirket kurmaya karar verdik. Benim yönetim kurulu başkanı olarak önderliğimde Tutuşlar Mensucat İplik Ham Kumaş İnşaat san.ve Tic. Ltd. Şti. unvanlı yeni şirketimizi kurduk. Şirketimizi kurduktan sonra işimize ara vermedik. Çok kısa bir sürede yüksek bir performans sergiledik.2013 yılının sonunda yeni kurduğumuz şirketimiz adına Bursa Yalova Yolu’nda sanayi için arsa aldık ve 2014 yılında arsamızın bina inşaatına başlamayı düşünüyoruz. Yeni binamızda tekrar mesleğimiz olan tekstil ürünlerinin imalat ve ticaretine devam edeceğiz.

Evliyim ve 3 kız 2 erkek olmak üzere 5 çocuk babasıyım. Benim sanayici ve işadamı olmamdan başka sosyal faaliyetlerim de vardır. Dayanışma ve yardımlaşmaya çok önem verdiğim için , benim yaptırdığım Hasankeyf Lisesinden mezun olup üniversiteye giden öğrencilere burs veriyorum. Ticaret hayatımdaki başarımın sırrı dürüstlük , işimi sevme ve insanlara saygı , hırslı olma , Randevulara zamanında gitme, sözünde durma ve karşı tarafa güven vermedir.

Beşir TUTUŞ

ADRES
  • Tutuşlar mensucat iletişim
    Yeni yalova yolu buttim iş merkezi
    A Blok K:3 No:710 Osmangazi/BURSA
    TEL:+90(224)211 54 51
    FAX:+90(224)211 54 31
  • ercan@tutuslartekstil.com.tr
TUTUŞLAR LOGO